Halıların İç Mekânlara Etkisi

By 28 Temmuz 2022 Ağustos 1st, 2022 Haberler

Yaşam alanlarının vazgeçilmez öğesi olan halı; kimi zaman görsel aksesuar, kimi zaman ise vazgeçilmez bir tamamlayıcı olarak kullanılır. Yalnız bunlarla sınırlı kalmayan halı kullanımının iç mekana etkisine gelin birlikte bakalım…

Halının İç Mekân Kullanımı

Halının zemin kaplaması, ses yalıtımı gibi kullanım amacı olduğu gibi dekorasyon, estetik, konfor gibi amaçlarla da kullanılır.  

Halının iç mekânda kullanımı, bulunduğu ortamın duvar rengine, mobilyalara, varsa perdelere ve diğer aksesuarlara göre değişkenlik gösterir. Ortamda oluşturmak istediğimiz hava, kullanım alanı gibi durumlar göz önünde bulundurularak halı seçimi yapılır.

Örneğin; şık bir çözüm ve uzun yıllar kullanım sağladığı için otellerin vazgeçilmezi duvardan duvara halıdır. Yıkama kolaylığı ve toza karşı yapısı ile toz yapmayan halı mutfakta tercih edilir. Çocuk odaları için sağlığını tehdit etmeyecek, aynı zamanda eğitici halılar tercih edilir.

Halıların İç Mekâna Etkisi

İç mekân zemin kaplaması için kullanılan halı kuşkusuz odanın havasını değiştirecektir. Bu noktada halı seçimi; oluşturulmak istenen hava, görsel zevk ve estetik açısından önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar.

Mekânı aydınlık, ferah göstermek ya da aksesuarlar ile bütünlük sağlamak açısından doğru halı seçimi, oluşturulmak istenilen etkiyi vermekte büyük rol oynar.

Örneğin; küçük odalarda büyük halı tercih ederek ferah bir görüntü elde edilir. Salonda daha şık bir etki elde etmek için peluş halılar kullanılabilir. Ya da geniş ve aydınlık odalarda zeminde kullanılan tasarım bir halı ile bütünlük sağlanabilir.

Confetti Home kalitesiyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply